Bansidhar LDPE Pipe
We are a leading Manufacturer of bansidhar ldpe flat pipe, ldpe lay flat pipe and irrigation lateral pipe from Rajkot, India.
Approx. Price: Rs 115 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Brand | Bansidhar |
| Length of Pipe | 400 feet |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Agriculture |
| Weight | 16 kg/Roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 110 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Pipe Width | 2 to 8 inch |
| Size (Diameter) | 2inch - 8 inch |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Length of Pipe | 500 feet |
| Pipe Length | customized |
| Weight Per Bundle | 6kg - 40kg |
| Brand | Bansidhar |
| Material | LDPE |
| Usage | Irrigation |
| Wall Type | Double Layer |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Green |
| Packaging Type | Bundle |
| UV Stabilized | Yes |
| Usage/Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 25 kg/Roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 115 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Length of Pipe | 500 feet |
| Brand | Bansidhar |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Green |
| Usage/Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 20 kg/Roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 115 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Diameter | 5 inch |
| Material | LDPE |
| Brand | Bansidhar |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 28 kg/Roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement