lldpe granules
Pioneers in the industry, we offer natural ld plastic granules, black industrial ldpe granule, reprocessed plastic granule, black plastic granule 1, reprocessed ld granules and reprocessed ldpe granule from India.
Natural Ld Plastic Granules
Approx. Price: Rs 85 / KgGet Latest Price Product Details:
| Color | Natural |
| Application | Stretch Film, Pipe Extrusion, Shrink Film, Agricultural Film, Cable Sheathing, Liner Bag, Rotomoulding, Blown Film |
| Grade | Reprocessed |
| MFI | 0.2 g/10min |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | Local Brand |
| Form | Granules |
| Usage Type | Recycling, Direct Use, Compounding |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Natural LD Plastic Granules
Approx. Price: Rs 100 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Color | Natural |
| Packaging Type | bag |
| Packaging Size | 25kg |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Black Industrial LDPE Granule
Approx. Price: Rs 85 / KgGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Packaging Type | Bag |
| Color | Black |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Reprocessed Plastic Granule
Approx. Price: Rs 75 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Packaging Type | BAG |
| Packaging Size | 25 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 8.00 AM TO 6.PM
Approx. Price: Rs 85 / KgGet Latest Price Product Details:
| Color | Black |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Approx. Price: Rs 85 / KgGet Latest Price Product Details:
| Material Grade | LDPE Blown Film |
| Color | White |
| Usage/Application | In Making Pipe |
| Material | LDPE |
| Usage Application | Blown Film |
| Types Of PP Granules | Natural |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Approx. Price: Rs 87 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | RE PROCCESS GRANUALS |
| Color | NATURAL |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | In Making Pipe |
| Types Of PP Granules | Natural |
| Packaging Size | 25 KG |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 8 AM TO 6 PM