Suprimo LDPE Pipe
Our range of products include black ldpe flat pipe, suprimo ldpe lay flat pipe, blue ldpe flat hose pipe, ldpe agricultural flat hose pipe, ldpe lay flat hose pipe and ldpe flat lay hose pipe.
Approx. Price: Rs 62 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Size/Diameter | 7 inch |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 300 feet |
| Thickness | 2 mm |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 35 kg/roll |
We are a prominent manufacturer and Supplietr for the product of
Suprimo black LDPE Hose Pipe.We have our wide range of satisfied customers across the India where product quality will be the main key parameters for better serving.
Note: Please note that prices of product may very by the seasonal demand & Supply.
- Available Size:2 inch-8 inch
- Available Length: 300-400 feet
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 62 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 350 feet |
| Thickness | 2 mm |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Usage/Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 20 kg/Roll |
We are a prominent manufacturer and Supplietr for the product of LDPE Pipe as well LLDPE Pipe.
We have our wide range of satisfied customers across the India where product quality will be the main key parameters for better serving.
Note: Please note that prices of product may very by the seasonal demand & Supply.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Suprimo LDPE Lay Flat Pipe
Approx. Price: Rs 110 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Hose Material | LD{E |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Size | 2inch - 8 Inch |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Brand | Bansidhar Super |
| Material | LDPE |
| Usage Application | Irrigation |
| Length | 100 m |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 20Kg to 30Kg |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 9.00AM TO 6.00 PM
- Packaging Details: ALL PAKING ARE MAXIMUM 40 KG.
Approx. Price: Rs 75 / kgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 kg |
| Size/Diameter | 7 inch |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 300 feet |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Blue |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Agricultural |
| Weight | 35 kg/roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
LDPE Agricultural Flat Hose Pipe
Approx. Price: Rs 70 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Size | 3 inch |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 350 feet |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Usage/Application | Agricultural |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Pacakging Type | Roll |
| Weight | 20 kg/roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 68 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Brand | Suprimo |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Thickness | 1.5 mm |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Material | LDPE |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Agricultural |
| Packaging Type | Roll |
| Weight | 25 kg/roll |
We are a prominent manufacturer and Supplietr for the product of
LDPE Lay Flat Hose Pipe.We have our wide range of satisfied customers across the India where product quality will be the main key parameters for better serving.
Note: Please note that prices of product may very by the seasonal demand & Supply.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 115 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Size/Diameter | 8 inch |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 300 feet |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Agricultural |
| Country of Origin | Made in India |
| Flexible | Yes |
| Weight | 40 kg/roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
White LDPE Flat Hose Pipe
Approx. Price: Rs 88 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 12m |
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Usage/Application | Agricultural |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 40 kg/roll |
We are a prominent manufacturer and Supplietr for the product of
Suraj LDPE Hose Pipe.We have our wide range of satisfied customers across the India where product quality will be the main key parameters for better serving.
Note: Please note that prices of product may very by the seasonal demand & Supply.
- Available Size:2 inch-8 inch
- Available Length: 300-400 feet
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 68 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Nominal Size | 5 inch |
| Brand | Suprimo |
| Length of Pipe | 300 feet |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Color | Green and Yellow |
| Usage/Application | Agricultural |
| Packaging Type | Roll |
| Weight | 28 kg/roll |
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier providing a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 2 -3 werking days
- Packaging Details: maximu, 50 kg peking