Balaji LDPE Pipe
Providing you the best range of balaji ldpe lapeta pipe and balaji ldpe flat pipe with effective & timely delivery.
Approx. Price: Rs 76 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Brand | Balaji |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Thickness | 2 mm |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Blue |
| Weight | 20 kg/Roll |
We are a prominent manufacturer and supplier for the product of
Balaji LDPE Lapeta Pipe.We have our wide range of satisfied customers across the India where product quality will be the main key parameters for better serving.
Note: Please note that prices of product may very by the seasonal demand & Supply.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Approx. Price: Rs 78 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Size (Diameter) | 5 inch (125 mm) |
| Weight per 100m | 6 to 40 kg |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Roll Length | Customized |
| Length of Pipe | 400 feet |
| Material | LDPE |
| Material Grade | Commercial Grade |
| Thickness | 1.5 mm |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Brand | Balaji |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Agriculture |
| Weight | 14 kg |
- Avaialble Size: 2 inch to 8 inch
- Available Length: 300-400 feet
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement