Zibra LDPE Pipe
Offering you a complete choice of products which include zibra ldpe flat pipe and zibra black ldpe flat hose pipe.
Approx. Price: Rs 64 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Brand | Zibra |
| Length of Pipe | 350 feet |
| Material | LDPE |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Agriculture |
| Weight | 20 kg/Roll |
Hi Sir/Mam,
Established in 1997, Bansidhar Plastic Industries is a leading Manufacturing and Supplier organization engaged in providing customers with a flawless range of Suprimo LDPE Pipe, Bansidhar LDPE Pipe, Balaji LDPE Pipe, Zibra LDPE Pipe, Suraj LDPE Pipe. All these products have been designed and manufactured as per highest quality standards and are in conformance with the latest industry norms. Our product range is highly admired by the customers for long working life and resistance to harsh temperatures and chemicals, which makes them suitable to be used in a number of demanding commercial and industrial applications.
We have been successful in carving a niche for ourselves in this highly competitive industry owing to our dexterous workforce and strong infrastructure. Our well-built manufacturing facility, coupled with our sophisticated R&D unit, helps us in optimizing our resources and maximizing our efficiency. This aid us in providing our customers with reasonable priced products that are unparallel in performance, strength and functionality.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
Zibra Black LDPE Flat Hose Pipe
Approx. Price: Rs 65 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Pipe Width | 2inch - 8 Inch |
| Pipe Length | 100m |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Material | LDPE |
| Length | 400 feet |
| Usage | Irrigation |
| Wall Type | Triple Layer |
| Nominal Size | 2 inch |
| Brand | Zibra |
| Usage/Application | Agricultural |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Shape | Round Flat Lay Type |
| Weight | 14 kg |
We are a prominent manufacturer and Supplietr for the product of
Zibra Black LDPE Hose Pipe.We have our wide range of satisfied customers across the India where product quality will be the main key parameters for better serving.
Note: Please note that prices of product may very by the seasonal demand & Supply.
- Avaialble Size: 2 inch to 8 inch
- Available Length: 300-400 feet
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement